Relacja z VII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców PDF Drukuj Email
 Około 5 tys. przedstawicieli różnych klubów piłkarskich z całej Polski przybyło na Jasną Górę, aby uczestniczyć w 7. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców. Pielgrzymka odbyła się w sobotę, 10 stycznia. Hasłem tegorocznego spotkania kibiców były: „Ziemie Odzyskane 1945-2015”. Nad jej organizacją czuwał dobrze już wszystkim znany ks. Jarosław Wąsowicz.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie już Msza Święta odprawiana w samo południe. Dla nas kibiców Rakowa miała ona szczególne znaczenie, gdyż jedną z jej intencji była modlitwa o duszę ŚP. Roberta Zgieda, którego pogrzeb odbywał się niemal jednocześnie.

W tym roku szczególny moment pielgrzymki to przekazanie przez środowiska kombatanckie Testamentu Polski Walczącej. „Porozumienie Niepodległościowych Związków Kombatanckich postanowiło przekazać w następne pokolenia swój testament czyli testament pokolenia dwudziestolecia międzywojennego. Jest to testament oparty na ostatnim rozkazie rozwiązującym Armię Krajową, ale także przyłączyły się do tego środowiska Narodowych Sił Zbrojnych, ale nie tylko, bo i Związek Sybiraków i szereg różnych porozumień, także tych rozwiązanych. Pierwsza wersja tego testamentu była spisana w ’97 roku. Ludzie ci, u kresu swojego życia postanowili przekazać te idee, dać etyczne prawo do reprezentowania ich i jako tych przedstawicieli wybrali środowiska kibicowskie i wszystkie organizacje patriotyczne w Polsce, które honorują hasło: ‘Bóg – Honor – Ojczyzna’. Chcą w ten sposób spuściznę, którą oni otrzymali od pokolenia powstańców styczniowych przekazać w kolejne pokolenie. Świadomie nie robili tego w okresie PRL-u, a w aktualnych czasach stwierdzili, że jedynymi grupami, które w pełni szanują i respektują, i przede wszystkim podejmą to w sposób bezinteresowny, są właśnie środowiska kibicowskie i wszelkie organizacje patriotyczne”.

Po mszy w Sali o. Kordeckiego odbył się wykład red. Tadeusza Płużańskiego, który mówił o żołnierzach wyklętych. Po nim tradycyjnie już na jasnogórskich wałach i błoniach zapłonęły setki rac, które podświetliły okolicznościową oprawę: „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” Wszystko zakończył koncert zespołu „Forteca” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Nie sposób chyba stworzyć listę ekip, które były obecne podczas tegorocznej pielgrzymki. Śmiało zatem można mówić, że jej idea objęła już całą kibicowską Polskę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Sonda

Gościmy

Partnerzy

 

 

 

 

  

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Copyright 2018 Wieczny Rakow.